Jak vybrat batoh?

Zde Vám poradíme jak správně vybrat batoh, na co nezapomenout a na co si dát naopak pozor. Doufáme, že Vám náš jednoduchý rádce usnadní výběr toho správného batohu a pomůže se lépe orientovat v batohové džungli.

ROZDĚLENÍ PODLE POUŽITÍ

  • Batohy ultralehké (Ultralehké batohy kdy váhá vůči objemu je extrémně nízká)
  • Batohy turistické (Univerzální batohy na krátké i delší výlety)
  • Batohy expediční (Vysoce kvalitní batohy určeny pro expedice do hor)
  • Batohy sportovní (Batohy pro sport a volný čas)
  • Batohy městské (Designové batohy pro pohyb ve městě a v ulicích)
  • Batohy dětské (Pro naše ratolesti na všemožné volovinky)

NA CO BATOH POTŘEBUJI?
Myslím, že jedna z nejdůležitějších otázek, kterou by jsme si měli položit. Je důležité vědět, zda chceme batoh používat ve městě, pak dbáme zcela určitě na design, aby jsme byli IN....:) a pak řešíme až naše finanční možnosti, v tomto případě ani tak není důležité dbát na super kvalitu. Pokud chceme batoh na kratší výlety do přírody, tak už by nás měl zajímat vhodný zádový systém a pohodlnost je pro nás mnohem důležitější - pak hledejte v kategorii "turistické". Rádi sportujete a vaše aktivita vyžaduje i kvalitní batohy? Potom určitě dáte přednost kvalitním, ergonomickým batohům se spoustou kapsiček např. na pití, tyčinky a sváču - potom je pro Vás ideální kategorie "sportovní". Jste nadšení horalové a milujete expedice za každého počasí? Tady je to jasná volba z kategorie expediční batohy, které jsou konstrukčně připraveny do těch nejnáročnějších podmínek - odolnost proti vodě, duralové výztuhy, lepené spoje atd. Pokud vybíráte batoh pro děti, tak dbejte na kvalitní a osvědčené značky a nezapomeňte na veselé a teplé barvy.

JEDNOTLIVÉ DEFINICE POTŘEBY

Jak dlouho chci mít batoh na zádech?
Je velmi důležité si tuto otázku položit, jelikož špatně zvolený typ nebo model batohu nám může znepříjemnit cestu a v horším případě přivodit i zdravotní komplikace. Nevhodně zvolený batoh nám může přivodit bolesti zad nebo propocené triko a následné prochladnutí.

Co budu v batohu nosit?
Na základě této definice volíme vhodný objem batohu a rozložení kapes. Byla by škoda, kdyby jste před tůrou zjistili, že se Vám tam nevejde vše co potřebujete a musel byste volit mezi batohem a potřebnou výbavou.


Jak těžký budu mít náklad?
Každý výrobce udává i doporučenou hmotnost nákladu, kterou byste měli +/- dodržet. Přetížení batohu může totiž vést k poškození batohu, jako je například utržení popruhů a to v žádném případě v půli trasy nepotěší.....:)

V jakých podmínkách budu batoh používat?
Tady stačí, když se budete řídit hned prvním bodem "rozdělení dle použití" a mělo by být vše v pořádku. Hlavně dbejte na kvalitní značkové batohy, pak byste zcela určitě neměli být nespokojeni.

NADSTANDARDNÍ FUNKCE
Dnes již většina batohů disponuje nepřeberným množstvím funkcí a vychytávek. Připravili jsme pro Vás průřez tím nejdůležitějším. Nadstandartní funkce se určitě promítnou do ceny, ale s tím je třeba počítat. Opět dbejte na kvalitní značky a materiály.

Pláštěnka
Umístěná většinou na vnější straně dna batohu, měla by dostatečně zakrýt celý jeho povrch a bezpečně uchránit obsah uvnitř před vodou a vlhkostí.

Tvarování zad, výztuha
Toto by měla být dnes již samozřejmost, přesto se u některých levnějších modelů stává, že kvalitní výztuha chybí. Při naplnění takového batohu se z něj stává spíše neforemný a těžko nositelný pytel.

Odvětrávání zad
Je důležité především pro ty, kteří hledají batoh na sport a jiné fyzické aktivity. Správná cirkulace vzduchu na zádech výrazně omezí pocení a tím i zvyšuje pohodlí.

Hrudní a bederní popruh
Obsahují je zvláště větší batohy ("krosny"). Zajišťují větší stabilitu a zvyšují pohodlnost při nošení. Musí být správně nastavená jejich velikost. Neměly by být volné ani příliš utažené (ideálně by se pod ně měl pohodlně vejít jeden prst).

"Odlehčováky"
Třemeny umožňující odložit (zavěsit) ruce. Většinou je třeba je zakoupit zvlášť.

NEZAPOMĚNTĚ, ŽE KVALITA SE VÁM URČITĚ VYPLATÍ.

Kdyby jsme přeci jenom na něco zapomněli, tak nás prosím kontaktujte.