Jak vybrat karimatku?

JAK VYBRAT KARIMATKU?
Karimatka je nedílnou součástí kvalitního spánku a hlavně je to nástroj pro Váš odpočinek. Správným výběrem karimatky se vyhnete např. tomu, aby Vám byla v noci zima nebo aby Váš spánek nebyl pohodlný. Primární funkce karimatky je, aby jste neprochladli nebo nedej bůh, aby jste celou noc mrzli. Někdy i ten sebenejlepší spacák Vám nedopřeje úplný teplotní komfort a proto věnujte výběru nemalou pozornost.

ALU KARIMATKY

ALU karimatky jsou nejtenčí, nejskladnější a nejlehčí. Jsou to určitě vlastnosti, které každý z Vás ocení. Ale nutno říci, že není všechno zlato co se třpytí....Díky těmto vlastnostem si určitě nedopřejete kvalitní spánek na měkké podložce. Tato karimatka (ALUmatka)nás sice ochrání od vlhké země a nečistot, ale jen v mizivém procentu před zimou a vlhkem. Tyto karimatky (ALUmatky) jsou především určené pro teplé jarní a letní noci, ale určitě je nedoporučujeme na jiné roční období jako je např. podzim nebo zima.


PĚNOVÉ KARIMATKY
Pěnové karimatky jsou díky svým vlastnostem jako je dobrá izolace a kopírování nerovného terénu velice oblíbené a rozšířené. Určitě oceníte, že pěnové karimatky si můžete libovolně tvarovat a s přehledem si poradí i s menšími šrámy a poškozením. Pěnové karimatky se těší své oblibě také proto, že jsou poměrně levné. Ale i zde jsou samozřejmně určité nevýhody a mezi ně patří například, že i po srolování mají docela velký objem. Tyto karimatky můžete pořídit buď s profilováním nebo v hladkém provedení. Čím hrubší profilování - tím lepší tepelně izolační vlastnosti. U levnějších typů pěnových karimatek se využívá pěna s polootevřenými póry. U vyších tříd a také dražších karimatek se používá pěna s uzavřenými póry, které jsou odolnější proti poškození a vlhkosti. Určitě se také můžete setkat s pěnovkami, které jsou vyrobeny ze dvou různých materiálů - spodní strana pevná a izolující a vrchní strana měkčí pro Vaše pohodlné spaní.


SAMONAFUKOVACÍ KARIMATKY
Samonafukovací karimatky ocení zcela určitě opravdoví outdooroví nadšenci. Tyto karimatky v určitém (silnějším) provedení můžete úplně bez problémů využívat i pro celoroční aktivity. Samonafukovací karimatky se dají pořídit od 20mm tloušťky. Jak jsme již zmínili, tak pro celoroční použití bychom doporučovali hledat karimatky až od tloušťky 35mm. Tento typ karimatek je zcela určitě to nejlepší co se dá v dnešní době pořídit. Svou funkci plní na 120% a cenová hladina odpovídá konečnému komfortu a izolačním vlastnostem. Jak je již z názvu patrné, tak i zde je určitá nevýhoda a to, že ve špatných podmínkách a neopatrné manipulaci můžete karimatku propíchnout.

Věříme, že jsme Vám alespoň trochu výběr usnadnili...