Jak vybrat spacák?

Spacáky a spací pytle jsou perfektním nástrojem pro kvalitní odpočinek v přírodě. Připravili jsme pro Vás jednoduché rady a informace jak si poradit s výběrem toho ideálního spacáku, na co nezapomenout a na co si dát naopak pozor. Doufáme, že veškeré informace Vám pomůžou s výběrem toho správného spacáku.

TEPLOTNÍ URČENÍ A POUŽITÍ
Jeden z nejdůležitějších faktorů, který Vás nasměruje tam, kam potřebujete je teplotní určení spacáku. Jsou to tři základní údaje, které by měl každý spacák obsahovat.

Horní extrémní teplota:
Tato hodnota Vám určí, při jaké teplotě Vám v zapnutém spacáku začne být horko. Dle mého názoru to není tak úplně relevantní hodnota, jelikož u převážné většiny spacáku si rozepnete zip a je vyřešeno :)

Hranice tepelného komfortu:
Hodnoto tepelného komfortu je už o krapet zajímavější. Tato hodnota určuje při jaké minimální teplotě plní spacák svou funkčnost a zda je vůbec vhodný do klimatických podmínek, kde bude použitý. Pokud teplota klesne pod udanou hodnotu, začne Vám být ve spacáku chladno, zima a Váš spánek vůbec nebude ideální. Norma z roku 2002 říká, že pro hranici tepelného komfortu by měly být udávány dva údaje:

 • Tcomf - komfortní teplota pro ženu o hmotnosti 60kg
 • Tlim - komfortní teplota pro muže o hmotnosti 70kg

Dolní extremní teplota:
Tuto hodnotu určitě ocení extrémní horalové a turisti. Určuje, v jakém počasí a při jakých teplotách by jsme přežili noc bez omrzlin nebo zda by jsme přežili vůbec....:)

TMAX horní extrémní teplota
Pro muže s teplotou pokožky 35°C. Při vyšší teplotě je již nepříjemné teplo a horko.


TCOMF horní hranice teplotního komfortu
Pro ženu s teplotou pokožky 32,8°C. Při nižší teplotě již nastává pocit chladu.

TLIM dolní hranice teplotního komfortu
Pro muže s teplotou pokožky 32,9°C. Při nižší teplotě již nastává pocit chladu.

Berte prosím tyto hodnoty jako čistě informativního charakteru, jelikož spacáky už neberou v potaz výšku, hmotnost, věk a už vůbec né pohlaví uživatele.

TVARY SPACÁKŮ
Spacáky můžete vidět v mnoha tvarech a provedení. My si zde představíme pouze ty nejběžnější a zároveň také nejoblíběnější.

 • DEKOVÉ SPACÁKY
  Tento typ spacáku je vhodný pro nenáročné akce a kempování. Jde o přikrývkový spacák který je pohodlný a rozepnutím ho můžete změnit třeba na deku.

 • MUMIOVÉ SPACÁKY
  Tento typ spacáku velice dobře optimalizuje velikost tepelného prostoru a s ní i celkovou hmotnost. Pokud si přejete i chránit hlavu, tak stačí zatáhnout za tkanice a je vše hotové. Můžete vybírat i rozšířené mumie, které jsou vhodné pro větší spáče a nebo pro ty z Vás, kteří nemají rádi těsné prostory.

 • MUMIE ANATOMICKÉ SPACÁKY
  Tento typ spacáku je navržen tak, aby co nejdokonaleji kopíroval lidské tělo a tím bylo dosaženo malé hmotnosti a nejlepších možných tepelně izolačních vlastností. Tato pozitiva jsou ale na úkor pohodlí a komfortu.

U všech typů spacáků se ještě setkáte s nepostradatelným doplňkem a to je pojem límec nebo kapuce.
Límec
je část spacáku v oblasti krku, která odděluje tělo od prostoru hlavy.
Kapuce je nedílnou součástí určitých spacáků, která kryje Vaši hlavu, např. u mumiových spacáků lze ještě kapuce stáhnout.

VELIKOST SPACÁKU
Je mnoho věcí, které jsou zdánlivě nedůležité - tato k nim ale nepatří. Velikost Vašeho spacáku by měla být takřka ideální k Vaší postavě a hmotnosti. Malý a upnutý spacák je opravdu nepohodlný a nutno říci, že izol. vrstva (vnitřní vrstva) pokud je stlačená tak může studit.

SPACÁK SE ZIPEM NEBO BEZ?
Spacáky se zipem jsou určitě vhodnější na klasické outdoorové výlety a výšlapy. Je možno spacák rychleji odvětrávat a o přes den vysoušet. Mnohem pohodlnější je i lezení do spacáku a zase ven. Zip by měl být překrytý izolující páskou, aby se zabránilo úniku tepla. Spacáky bez zipů jsou určeny hlavně do extrémních a zimních podmínek, kde je třeba zabránit úniku tepla.

To je vše přátelé.....:)