Jak vybrat stan?

Výběru stanu byste měli věnovat nemalou pozornost jelikož modely stanů se od sebe dost odlišují. Nejde jen o velikost, maximální kapacitu spáčů, ale především o kvalitu zpracování, tuhosti konstrukce a odolnosti použitých materiálů.

Měli byjste především dbát na výběr osvědčené značky a nenechat se zlákat nízkou cenou u podřadných nebo neznačkových stanů. U nás kupíte jen to nejlepší z nejlepších a o kvalitu se nemusíte vůbec obávat....:)

KATEGORIE STANŮ

LEHKÉ (ULTRALEHKÉ)
Lehké stany jsou, jak už název napovídá, typické velice malou hmotností a proto jsou ideálním společníkem pro cykloturisty a pěší výlety.

EXPEDIČNÍ
Do kategorie expedičních stanů patří nejodolnější stany určené především na vysokohorskou turistiku a expedice. Jsou konstruovány tak, aby byly schopny odolávat nepřízni klimatických podmínek a na 100% plnili svou funkci.
           
RODINNÉ
Pro rodiny s dětmi nebo mazlíčky jsou určeny jak již z názvu vyplývá rodinné stany, které mají obvykle vetší rozměr a jsou přímo vyvíjeny pro rodinné výlety nebo kempování. Oproti ostatním stanům se vyznačují větší hmotností.

TURISTICKÉ
Do poslední kategoriie patří turistické - outdoorové stany, které jsou vhodné na kempování, vodu, výlety na kolech, ale i např. pro festivalové fandy. Je to univerzální řada stanů, která je vhodná na kterékoliv jarní, letní a podzimní aktivity.

                                           
ROZDĚLENÍ PODLE TYPU A TVARU KONSTRUKCE
Klasika, kterou pamatujete stany ve tvaru "A" jsou už dávnou minulostí...:)
V dnešní době jsou již stany konstruovány a navrhovány do tvaru kopule nebo tunelu. Je to logické, jelikož tyto konstrukce jsou velice pevné a stabilní. Jsou navrženy tak, aby byly samonosné, ale přesto v nich bylo dostatek prostoru. Tyto stany se velice rychle staví a jsou nenáročné na udržbu díky kvalitním materiálům a nosným prutům ze sklolaminátu.

POČET OSOB
Pro úplné pohodlí je třeba počítat s tím, že jedna osoba zabere cca 55 až 60cm na šířku a na výšku by měl být větší minimálně o 25cm než jste Vy. Obvykle výrobce udává max. počet osob a počítá s průměrnou výškou. Jde tedy o to, aby jste při výběru Vašeho stanu vybrali dostatečné rozměry vs. Vaše tělesné rozměry. Dejte si také pozor na sklon stěn se kterými by jste měli počítat. I když je podlaha dokonale rovná, tak se může stát, že budete mít problém s velikostí. Dále je třeba brát v úvahu v jakém ročním období budete stan používat, jelikož např. člověk se zimní výbavou zabere mnohem více prostoru jako při letních radovánkách. Pokud ale máte stan s předsíňkou, tak samozřejmě tento problém není třeba brát v potaz.

VÁHA STANU
Váha stanu by pro Vás při výběru neměla být až tak důležitá. Jde o kritérium, které by mělo přijít v potaz až na samém konci výběru Vašeho stanu a to pouze pokud najdete dva stejné stany např. totožné konstrukce a materiálů. Nejnižší možné hmotnosti dosahují špičkové a kvalitní stany. Naopak vysoké hmotnosti dosahují např. expediční stany do nejnáročnějších klimatických podmínek. Váhu stanu ale také ocení např. cykloturisté, kteří po celodenní námaze rádi stan odloží.

VCHODY
Co se týče přístupu do stanů, tak obvykle narazíte na stany s krytým a nekrytým vchodem a jedním a více vchodů do stanu.
V případě krytého vchodu Vám automaticky vzniká úložný prostor, umožňuje vytvořit stan s otevřeným vchodem a za deště a nepřízně počasí zvyšuje celkový komfort obývání a stanování. Dva vchody ve Vašem stanu Vám zajistí i účinné větrání a dopřejí čerstvý vzduch. V dnešní době má většina stanů moskytiéru, která Vás ochraní před otravným a všudepřítomným hmyzem.

DVOUPLÁŠŤOVÉ A JEDNOPLÁŠŤOVÉ STANY
Já osobně určitě doporučuji dvouplášťové stany, jelikož velkou měrou dokáží omezit kondenzaci vodních par uvnitř Vašeho stanu. Je to nezbytný standard, který Vám celkový pobyt v přírodě určitě usnadní. Jednoplášťové stany jsou buď staré modely, nebo velice laciné modely - na to si dejte při výběru stanu pozor. Ale také se jednopláštové stany mohou používat jen jako přístřešky - u těch se zase naopak dvoupláštová konstrukce nevyžaduje. Jinak se dají ale taky pořídit stany z moderního materiálu, které jsou jednopláštové, ale přesto velmi kvalitní - jsou to tzv. membránové stany.

ŠVY A VĚTRÁNÍ

Ať se to nezdá, tak provedení švů a jejich provedení je velice důležitá věc. Švy a jejich provedení totiž zabraňuje aby se do Vašeho stanu dostala voda, proto jsou švy ještě opatřeny voděodolnou páskou, která vše jistí. Větrání je nedílnou součástí každého stanu at už nepřímo, když je stan opatřen dvěma vchody nebo přímo např. větráky na střeše.

POUŽITÉ MATERIÁLY A JEJICH KVALITA
Kvalita použitých materiálů a jejich zpracování do velké míry ovlivňuje funkčnost, hmotnost a v neposlední řadě i cenu Vašeho stanu. Kvalitní tyče se vyrábějí z mého pohledu naprosto z ideálních materiálů jako je laminát, sklolaminát a nebo z duralu. Duralové provedení je lehčí, mnohem pevnější ale za to dražší. Moderní doba přináší i zajímavá kritéria jako je např. vodní sloupec - v běžných tuzemských podmínkách je úplně dostačující hodnota 1000 - 1500mm.

VODNÍ SLOUPEC

Tento docela důležitý parametr Vám  jednoduše oddělí kvalitní stany od těch nekvalitních. Jde o konrétní číselnou hodnotu která definuje napromokavost - nepropustnost tkanininy, ze které je stan vyroben. Např. při hodnotě 3000mm je materiál schopný zadržet vodný sloupec z výšky 3 metrů bez toho, aby se voda dostala do vnitřní části stanu.

Věříme, že Vám tento přehledný manuál přišel vhod a že jste zde našli co jste potřebovali.
Pokud jsme přeci jenom na něco zapomněli, tak nás neváhejte kontaktovat.